0 oy
4 kez görüntülendi
LGS Türkçe Soru ve Cevapları kategorisinde tarafından

Dedem, buralar için: Nehirlerinden oluk oluk kan akan, her bir adım toprağında şüheda yatan yaslı topraklar..." derdi. Daha o günlerde bilmezdik bu şehrin şanını. Nihayet bir milletin vatanına bağlılığının, bayrağına sevdasının hikâyesi olan Çanakkale'ye düşmüştü yolumuz. Arıburnu'nda inatçı iki keçi misali tokuşan mermilerin dansına, Sarıtepe'de kınalı kuzuların şehadete yürüyüşlerine, ardından da Mecidiye Tabyası'nda Koca Seyit'in destansı vatan aşkına şahit olduk. Sokakları dolaşıldıkça bir tarih kitabının sayfalarını karıştırıyorduk âdeta. Bir an kendimizi Bigalı Köyü yakınlarında, al yazmalıların Çanakkale Türküsü'nü dinlerken bulduk. Birkaç adım sonra türkülere konu olmuş Aynalı Çarşı karşımızda durmaktaydı. Bu eşsiz mekânda vatan sevdası mırıldanan mânileri dinledik, tarih kokan kemerli dükkânları gezdik. Belki sokakları taş döşeli, dar caddelerin kesiştiği yalnız bir şehir belki de bir milletin tek yürek olduğu bir gönül mabedi... Güneş bu yaslı diyarı selamlayarak süzülürken tepeler ardından, gözlerimin önünde bu destansı şehrin dile gelişi olan o meşhur ifadeler durmakta: "Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir." Metindeki altı çizili cümlede bulunan yazım  yanlışı aşağıdakilerden hangisi ile düzeltilir?

bir an" kelimesinin bitişik yazılması ile"

al yazmalılar" kelimesinin bitişik yazılması ile"

Çanakkale Türküsü" ifadesinin "Çanakkale türküsü" şeklinde yazılması ile"

Bigalı Köyü" ifadesinin "Bigalı köyü" şeklinde yazılması ile"

1 cevap

0 oy
tarafından

Türkçe dersinde başarılı olmanın en iyi yolu çok soru çözmektir. Çözemediğiniz soruları bizlerle paylaşmanız çok iyi. Teşekkür ederim. Bu sorunun cevabı:

Bigalı Köyü" ifadesinin "Bigalı köyü" şeklinde yazılması ile"

Lütfen aklınıza takılan soruları soru cevap alanımızda sorun, diğer soruları inceleyip cevap ya da yorum bırakın. Ayrıca, hak ihlali olduğunu düşündüğünüz durumlar için lütfen bizler ile iletişime geçin.

...