Atasözleri Sözlüğü

Türkçeci.com olarak öğrencilerimizin hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için Atasözleri sözlüğü hazırladık. Atasözleri sözlüğümüzde, atasözleri ve bu atasözlerinin anlamı yer almaktadır. Atasözünün başladığı harfe tıklayarak, atasözünü bulabilirsiniz ya da sitemizin ana sayfasında da yer alan arama kutucuğunu kullanarak atasözünün anlamına ulaşabilirsiniz. Anlamı hemen karşısında yer almaktadır.

Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri belli bir toplumun ve/veya bütün insanlığın yaşam felsefesidir. İnsanlarda bulunan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık gibi duygular evrenseldir. Bu nedenle bu duyguları yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul edilmektedir. Dünyada pek çok ulusun kullandığı atasözleri karşılaştırıldığında, bu atasözlerinin pek çoğunun aynı ya da benzer olduğu görülmüştür. Atasözleri evrensel değerler yanında bir ulusa özgü kültürel değerleri de yansıtır. Örneğin “Gözden ırak olan, gönülden ırak olur”, “Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur”, “Vakit nakittir” gibi atasözleri evrenseldir. Bunlara benzer atasözlerini bütün dilerde bulmak mümkündür. “Osmanlı, tavşanı araba ile avlar”, “Türk’ün aklı aldadır” gibi atasözleri ise ulusaldır. Bunlara benzeyen atasözleri bir ulusun kültürünü yansıtır.

Sitemizde yer alan atasözleri sözlüğümüzde 2000’den fazla atasözü yer almaktadır. Bu nedenle atasözlerini bölümlere ayırdık. Lütfen aşağıda yer alan bölümlemelere göre gezintiye devam ediniz.

Atasözleri Sözlüğü

A Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
B Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
C Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
D Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
E Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
F Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
G Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
H Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
I Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
İ Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
K Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
L Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
M Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
N Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
O Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
Ö Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
P Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
R Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
S Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
Ş Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
T Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
U Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
Ü Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
V Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
Y Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları
Z Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Atasözlerinin de anlatıldığı söz öbeklerinde konu anlatımı için buraya tıklayınız. 

Atasözleri sözlüğümüzün yanında 5000’den fazla öğrencimiz tarafından kullanılan mobil uygulamamız play store’da yayında. Uygulamamızda deyimler sözlüğümüz de yer almaktadır. Uygulama hakkında daha geniş bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın