Haberler

LGS Sınavında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

LGS sınavında başarılı olmak için süreci iki alt başlıkta değerlendirmek gerekiyor.

  1. Sınava hazırlık sürecinde yapmanız gerekenler
  2. Sınav esnasında dikkat etmeniz gerekenler

LGS Sınavında Başarılı Olmak İçin Sınav Hazırlık Sürecinde Neler Yapmalısınız?

“LGS’de başarılı olmak için yaptığınız çalışmaları bir öğretmen gözü ile değerlendirerek neleri doğru, neleri eksik yaptığınızı ve neleri hiç yapamadığınızı belirleyin”

LGS Sınavında Başarılı Olmak için Hazırlık Sürecinde kullanabileceğiniz bir değerlendirme listesi :

Kendiniz için bir değerlendirme listesi hazırlayın ve bunu sıklıkla kontrol edin.

– Günlük, haftalık ve aylık çalışma programınız var mı? Yoksa vakit kaybetmeden bir çalışma programı yapın.

– Çalışma programınızı aksatmadan uyguluyor musunuz? Mutlaka bu programa uyun.

– Konuları öğrenirken önce ders kitabınızdan çalışıp sonra yardımcı kitaplara mı yöneliyorsunuz? Yardımcı kitaplar sizin öğrenmenizi destekler.

– Ders kitaplarınızda yer alan her konu sonrasındaki ölçme değerlendirme sorularını yanıtlıyor musun? Mutlaka yanıtlayıp kontrolünü yapın. Eksik kaldığını düşündüğünüz konuları mutlaka tekrar edin.

– Dersi derste öğrenmek için derse hazırlıklı giriyor, not alıyor, anlamadığınızı soruyor musunuz? Ders öncesi çalışmak anlamanızı kolaylaştıracaktır.

– Her sınavdan önce “Bu sınavdan nasıl daha yüksek not alabilirim” diye düşünerek bir çalışma programı oluşturun.

Programınıza uyun, stres yapmayın sınav hazırlık sürecinde ailenizi de bu sürece ortak edin. Sürekli test çözerek, test çözme tekniklerinizi geliştirin. Bu size konuyu bilseniz de farklı test soru teknikleri ile de karşılaşma olanağı tanıyacaktır.

Sınav gününe doğru, sürekli süreyi de dikkate alarak deneme sınavı çözün. Zamanı doğru bir şekilde kullanmaya çalışın.

LGS Sınavında Başarılı Olmak İçin Sınav Esnasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

LGS Sınavında Başarılı Olmak için sınavda zor sorular ile karşılaştığınızda vakit harcamayın.

1- Sınava girmeden önce sınav ve içeriği ile ilgili tüm ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Sınav sorularına ön yargılardan uzak objektif ve olumlu bir zihinle yaklaşmak bu işin en önemli kuralı.

2- Zorlandığınız sorular olacak mutlaka. Bunlar doğru ve adil bir eleme yapabilmek adına sınavda olması gereken sorular. Bu tarz zor sorularla zamanınızı harcamayın, sorunun başına bir işaret koyup birinci turda tüm kolay ve cevaplarını hızlıca bulabileceklerinizi çözün. Zor olanlarla sonraki turlarda mücadele etmeniz gerekiyor.

3- Bazı sorular için şıklardan giderek doğru cevabı aramaya çalışın. Test tekniğinin en somut faydalarından birisi budur. Cevap mutlaka o dört şıktan biridir.

4- İşlem gerektiren sorularda yazmaktan, çizmekten, sınav sadece soru formunu karalamaktan çekinmeyin. Temiz olan tek şey optik cevap formunuz olsun ve o formda sadece kimlik ve cevap şıklarını doldurmayı unutmayın.

Cevap kağıdınızı kontrol edin ve kodlama hatası yapmadığınızdan emin olun

5- Zaman kontrolü sınav esnasında önemli detaylardan birisidir. Arada bir zamanı kontrol etmeniz gerekiyor. Soru cevaplandırma hızınızı ayarlamanız açısından zaman kontrollü ilerlemek çok doğru bir sınav stratejisidir.

6- Sınava iyi konsantre olmak için arada bir dinlenin, derin nefes alın, masada hep aynı pozisyonda oturmayın, postürünüzü sık sık değiştirin. Sınıfta olup biten her tür uyarıcıyı algılıyorsanız, en ufak bir ses dikkatinizi dağıtıyorsa bu sizin sınava iyi konsantre olamadığınızın da bir işareti.

7- Cevap kağıdının kodlanması konusunda hassas olun ve çok dikkat edin. Soru kaydırmak, cevabı yanlış şıkka veya yanlış soru numarasına işaretlemek en sık karşılaşılan kodlama hatalarıdır. Bir de hemen cevabı bulduktan sonra kodlamayı tamamlamanızı öneririz. Sınavın sonlarına bırakmak, hata yapmanıza yol açabilir. Zamanınız artarsa mutlaka son bir kez cevap kodlarınızı kontrol edin.

Bilmediğiniz soruları boş bırakın

8- Yanlış cevaplar bu kez doğru cevaplarınızı etkileyecek. Üç yanlış yapmak bir doğrunuzun azalmasına yol açacak. Bu nedenle cevabından emin olmadığınız şıklarını eleyemediğiniz hiçbir soruya cevap vermeyin. Ancak şıkları ikiye düşürmüşseniz, “ya şudur ya da o değilse budur” diyebileceğiniz soru varsa ona cevap verebilirsiniz.

9- İki sınav arasındaki boş zaman dilimini, sınavda çıkan soru ve konuları tartışarak geçirmeyin. Sınav ve sorular dışında farklı konularda arkadaşlarınızla sohbet ederek değerlendirin.

10- Sınav anında; ailenizin, öğretmenlerinizin, arkadaşlarınızın ve çevrenizin sizden beklentileriyle ilgili duygu ve düşüncelerden uzak durmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca sınava odaklanın başarı sizinle olacaktır.

Sevgili öğrencilerim; tarafımızca hazırlanan Türkçeci Mobil Uygulamasında LGS Deneme Sınavları hazırladık. Bu deneme sınavlarını çözerek ilerleme durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Mobil Uygulaması hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın