Türkçe Anlam Bilgisi Konuları

Sözcükte Anlam Konu Anlatımı

Bu konu aşağıdaki başlıklarda incelenecektir. Sözcükte anlam konusunu daha iyi anlaşılması için aşağıdaki ilişkiyi anlamak gerekecektir.

Sözcükte Anlam Konu Anlatımı

 

2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT sınavındaki Türkçe testinin konuları ve soru dağılımı ise diğer yıllara göre değişiklik gösterecek. YÖK tarafından yapılan son açıklamalara göre Türkçe testinde 40 soru sorulacak. Bu soruların büyük bir kısmı anlama dayalı, diğer kısmı ise dil bilgisine yönelik sorulacak. Geçmiş yıllarda yapılan sınav ortalamalarına göre genellikle 30-32 soru anlama dayalı, 8-10 soru dil bilgisine yönelik sorulmaktaydı.

2018 ve 2019 yıllarında yapılan TYT Türkçe sorularını incelediğimizde, önceki yıllara göre Türkçe testinde dil bilgisi sorularının daha fazla olduğunu, fakat bunların zorlayıcı olmadığını görebiliriz. Bunun yanı sıra daha önceki yıllardan özel olarak sözel mantık sorularına yer verilmişti. Son olarak da paragraf sorularının önceki yıllara nazaran daha kaliteli ve farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konu ile ilgili olarak; sınavlarda sorulma adedi analizini yaptığımızda karşımıza şu sonuçlar çıkmaktadır.  Başlık kavram bağlamlarının  yanı sıra soru dağılımlarına geçecek olursak, ÖSYM her yıl soru dağılımı ortalama olarak aynı sayıda soru sormaktadır. Sizler için 2016, 2017, 2018 ve 2019 yılları arasında ÖSYM tarafından yapılan TYT dağılımı dikkate alındığında; bu konu özelinde yıllara göre aşağıdaki soru sayılarına ulaştık.

2016 – 2, 2017 – 3, 2018 (TYT) 3, 2019 (TYT) 3 adet soru çıkmıştır.

Sevgili öğrencilerim bu konu ile ilgili onlarca sorunun yer aldığı mobil uygulamamızdan kendinizi test edebilir ve bu konuda öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Mobil uygulamamız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için burayı tıklayınız.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın