Arşivlenen Konular

Eş Anlamlı Kelimeler

Dilimizde yazılışları ve okunuşları farklı, anlamları aynı olan sözcüklere eş anlamlı kelimeler diğer bir deyişle anlamdaş kelimeler denir. Eş anlamlı sözcükler ulusların kültürel ilişkileri sonucu dile giren birimlerdir. Diğer bir deyişle aynı varlığı kavramı karşılayan, anlam bakımından birbirinin yerini tutabilen, farklı yazılıp farklı okunan iki sözcüğün arasındaki anlam ilgisine “eş anlamlı kelimeler” ilgisi denilmektedir .  Bu iki sözcükten biri genellikle farklı dillerden dilimize girmiş sözcük iken diğeri Türkçe sözcüktür.

Sözcükler Arası Anlam İlişkileri / Eş Anlam – Zıt Anlam – Sesteş Anlam Konu Anlatımı Videosu

Eş anlamlı sözcükler konusu Türkçe dersinin anlam bilgisi konularındandır. Anlam bilgisi konu anlatımlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örnek Eş Anlamlı Kelimeler

kelime-sözcük, eser-yapıt, edebiyat-yazın, mana-anlam, siyah-kara, beyaz-ak, anne-valide, hatıra-anı, eleştiri-tenkit, öykü-hikâye, hatırlamak-anım-samak, inkâr etmek-yadsımak, sual-soru, cevap-yanıt, besin-gıda, yaşlı-ihtiyar, yürek-kalp, bellek-hafıza gibi.  

ÖNEMLİ NOT:

Bir sözcüğün ya da bir kelimenin  başka bir kelimeyle eş anlamlı olabilmesi durumu bazen cümledeki anlamına göre değişiklik gösterebilir. Bu durumu aşağıdaki örnekler ile açıklayalım.

“Baş = Kafa”
Adamın kafasına taş geldiği için kafası kanadı. (Baş = Kafa)
Sende de hiç kafa yokmuş be arkadaş ! (Baş ≠ Kafa = Akıl)

“Siyah = Kara”
Evinin üzerine kara bulutlar çöküverdi. (Kara = Siyah)
Kara günler bir gün sona erecektir. (Siyah ≠ Kara = Kötü)

Bu örnekler için açıklama: Normalde siyah sözcüğünün eş anlamlısı kara sözcüğüdür. Fakat; “Kara günler bir gün sona erecektir.” cümlesindeki kara kelimesi kötü günler anlamında kullanılmıştır. Bu yüzden kara günler yerine siyah günler demek de anlamsız olacağından bu cümledeki kara kelimesinin eş anlamlısı “kötü” kelimesidir.

Eş Anlamlı Kelimeler Listesi

Türkçedeki bazı eş anlamlı kelimelerin tablosu alfabetik olarak aşağıda sıralanmıştır. Eş anlamlı kelimeler listesini pdf dosyası olarak indirebilir ve çalışma kağıdı olarak kullanabilirsiniz. aşağıdaki bu linke tıklayabilirsiniz.

Sevgili öğrencilerimiz; Eş anlamlı sözcükler ile ilgili olarak daha detaylı konu anlatımlarını da içeren ve bu konu hakkında yüzlerce sorunun olduğu bir mobil uygulama geliştirdik. Bu uygulamamızda bir çok çalışma kartı yer almakta. Bu çalışma kartlarının konularından birisi de anlamdaş kelimeler. Yüzlerce kelimenin anlamdaşlarını ya da eş seslilerini bulmak için uygulamamızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili test mi çözmek istiyorsunuz. Neden Türkçeci Mobil Uygulamasını denemiyorsunuz?

Siz de bildiğiniz ilave etmek istediğiniz eş sesli sözcükleri yorum kısmımıza ekleyebilirsiniz. Ya da herhangi bir sözcük eş anlamlısı yazarak içeriğimizi zenginleştirebilirsiniz. 

Haydi sıra sizde.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın