Ortaokul Testleri

Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalısınız? Türkçe Dersi Çalışma Teknikleri

Türkçe dersine nasıl çalışmalısınız sorusunun cevabı bir çok öğrencinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. İlkokuldan itibaren Türkçe dersi dil ve anlam bilgisi olmak üzere iki ana konudan oluşmaktadır. Sitemizde bu temel konular detaylı olarak anlatılmaktadır. Sitemizde kısa bir arama yaparak zengin içerikli konuları inceleyebilir, Türkçe dersleri youtube kanalımızda da görüntülü derslerimizi dinleyerek öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Her öğrencinin kendine has bir öğrenme tekniği olabilir. Ancak öğrencinin dinleme, okuma ve yazma faaliyetleri ile Türk dilinin bütün özelliklerini öğrenme, kullanma ve bu yolla bilgi edinme, kavrama, analiz ve sentez yapabilme alışkanlığı kazanması Türkçe dersi okumadaki en önemli gerekçelerden birkaç tanesidir. Türkçe dersi herkesi anlama ve yorumlama gücünü geliştirmesinden dolayı, Türkçe dersinde başarılı olmak, özellikle sözel derslerdeki başarıyı gerçekten olumlu yönde etkilemektedir. Aslında bu başarı sadece sözel dersler ile de sınırlı değildir. Doğru cevabı bulmak soruyu doğru okumaya, doğru anlamaya ve doğru yorumlamaya bağlıdır.

Türkçe Dersi Sorularının Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkçe dersi iki temel konu üzerinde gelişmektedir. Türkçe Dersinde işlenilen tüm Türkçe Dersi konuları bu linkte yer almaktadır.

Türkçe’de genel olarak sınavlarda sorulan anlam bilgisi soruları yoruma, dilbilgisi soruları ise bilgiye dayanmaktadır. Yoruma dayalı sorularda öznellikten kaçınmanız gerekmektedir. Yoruma dayalı Türkçe sorularında, soru kökünde ifade edilenler dikkatlice incelenmeli ve soru kökü mutlaka doğru algılanmalı, paragraftaki giriş, sonuç ve ana düşünceyi ifade eden ayrıntılara dikkat edilmelidir. Mecazlı ifadeler ve simge sözcükler dikkate alınmalıdır. Türkçe Dilbilgisi soruları bilgiye dayandığından konu eksikleri tamamlanmalı, dil bilgisinin temel kuralları mutlaka bilinmeli, anlamlar ve değerler iyi kavranmalı, zengin bir kelime bilgisine sahip olunmalı, terimlerin anlamları iyi bilinmelidir. Zengin kelime bilgisine sahip olmak için mümkün olduğu kadar okumalar yapılmalıdır.

Kelimeler ilgili sorularda doğrudan ve dolaylı anlamları hatırlama, amaca uygun sözcüğü seçebilme, seçilen sözcüğün yerinde kullanıldığının farkına varma, hangi anlamlarda kullanıldığını belirleme ve sözcüklerin seçilme nedenlerini görme bu tip soruların doğru cevaplarını bulmak açısından önemlidir. Kelimelere aşina olmak, aralarındaki ilişkileri çözmek için ne kadar fazla soru çözerseniz o kadar avantajlı olursunuz. Bu nedenle kelimeler ile ilgili soruları mümkün olduğunca fazla soru çözmeye çalışın.

Cümlelerle ilgili sorularda, cümlenin yapı, anlam ve anlatım özelliklerini tanıma, dilin işleyiş düzenine uygun cümleler kurabilme, cümledeki ifade edilen yargıyı belirleme ve cümlenin seçiliş nedenini görme bu tip soruların doğru cevabını bulma açısından önemlidir.

Paragraflarla ilgili sorular genel olarak en fazla zorlanılan soru tiplerinin başında gelir. Paragrafta ana ve yan düşünceleri belirleme veya ayırma ve ana düşünce ile yan düşünce arasındaki bağlantıları görebilme, ayrıca düşünceyi geliştirme yol ve biçimlerini tanıma bu tip soruların doğru cevabını bulma açısından önemlidir. Bu sorular genellikle zorlanılan soru tiplerinin başında gelmektedir. Paragrafın uzunluğu sizlerin gözünü asla korkutmasın. Okudukça, çözebildikçe kendinize güveniniz artacaktır. Bu nedenle bu Paragraf sorularında zorlanıyorsanız mutlaka daha fazla soru sorarak bu sorunu atlatmak için çabalayın.

Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalısınız?

Türkçe dersini dinlenirken; öğretmeniniz can kulağı ile dinlemeli ve söylediklerini dikkate almalısınız. Öğretmen tarafından belirtilen önemli yerler işaretlemeli, anlatılanların benzerlik ve zıtlıkları karşılaştırılmalıdır. Türkçe dersinde konular işlenirken yakından uzağa, basitten karmaşığa ve bilinenden bilinmeyene giden bir yöntem izlenir. Ayrıca Türkçe konuları birbirinden bağımsız değildir. Bu nedenle bütün konular derste ilgi ile takip edilmelidir. Derste Türkçe öğretmenizin vermiş olduğu örnekler, öğrenilen konuların ince ayrıntılarını öğretmeye yönelik olduğu için bu örneklere ait özellikler üzerinde durulmalıdır. Soru sayısı en fazla olan ders olduğu için bu derse karşı önyargılı yaklaşmayın ve derste anlamadığınız yerleri mutlaka öğretmeninize sormalısınız.

Evde Türkçe çalışmalarınızda, okulda derste anlatılan konular mutlaka belirli dönemlerde tekrar edilmeli, tekrar testleri çözülmeli, yanlış cevaplandırılan ve boş bırakılan sorulara ait konulara geri dönülmelidir. Eğer içinden çıkamadığınız durumlar var ise, çözemediğiniz Türkçe sorularınızı öğretmeninize danışınız. official zlibrary domain library.z . Find free books

Türkçe dersinde başarılı olmanın en temel taşı çok okumaktır. Okuma, anlama ve yorumlama hızını arttırmaya yönelik çalışmalara ağırlık vermek gerçekten çok önemlidir. Kavram, yargı ve düşünce düzeyinde bireysel gelişimi sağlayacak çalışmalar yapılmalı, test kapsamları gözden geçirilmelidir.

Türkçe dersinde okumanın yanında bol soru çözmek önemlidir. Türkçe dersinde bol soru çözmek için Neden Türkçeci Mobil Uygulamasını denemiyorsunuz?

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın