LGS Türkçeden Full Çekmek Mümkün mü?

LGS Türkçeden Full Çekmek ya da Çıkarmak için nelere dikkat etmelisiniz? LGS Türkçe'de size başarının sırrını açıklıyoruz.

LGS Türkçeden Full Çekmek için Dikkat Edilmesi Gerekenler

LGS; bilindiği üzere liselere giriş sınavı demektir. Yeni yapılan güncellemelere göre artık öğrencilerin büyük çoğunluğu (bu oran %90 olarak belirlenmiştir) oturdukları evlere yakın yerlerdeki okullara gidecek. Gidecekleri okullara da başarı sıralamasına göre yerleştirileceklerdir. Kalan %10luk kesim ise proje okullarının da dahil olduğu bir sınavla yerleştirileceklerdir.

Bilindiği üzere sorular Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden oluşmaktadır. Bu yazımızda ise Türkçe sorularının tamamını doğru yapabilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

LGS Türkçeden Full Çekmek

İşte LGS Türkçeden Full Çekmek İçin Yapılması Gerekenler

Anlam bilgisi sorularının tamamını doğru yapmanız demek, çok okumak ve aynı zamanda okuduğunuzu anlayabilmenizden geçer. Bunun için asıl önemli olan doğru kitapları okuyabilmektir. Herhangi okuma kitaplarını okumanız size yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden klasikleri okumak, kelime yapıları ve anlam bütünlüğünü sağlayabilmek adına çok daha faydalı olacaktır. Bu yüzden boş kaldığınız vakitlerde bu tarz kitapları okuyarak daha sonrasında özetini çıkarmanız faydalı olacaktır.

Sözcükte anlam, cümleden anlam ya da paragrafta anlam gibi sorular için ise olay biraz daha sözcüklerin anlamlarını kapsıyor. Özellikle son yıllarda yapılmış sınavların çıkmış sorularını incelediğinizde, birbirine yakın anlama daha fazla önem verildiğini göreceksiniz. Bunun için yapılması gereken bir başka şey ise sözlük okumadır. Yeterince sözcüğün anlamını bilmezseniz ne yazık ki bu tarz sorularda başarılı olmanız mümkün olmuyor. Bazen hiç duymadığınız bir sözcükle karşılaşabiliyorsunuz. Yine bu tarz sorular için deyimler ve atasözlerinin ayırt edilebiliyor olması gerekiyor. Bu yüzden de deyimler ve atasözleri sözlüğünün de okunup, öğrenilmesinde fayda çok büyüktür.

Dil Bilgisi Kurallarına Hakim Olmak Şarttır

Dil bilgisi sorularına geldiğimizde konuları iyi öğrenmekte fayda var. Özellikle sınavın zorlayıcı konularından olan cümlenin ögeleri ve anlatım bozuklukları sınavlarda öğrencileri zorlamaktadır. Detaylarının iyi bilinmesi ve bol soru çözümünü gerektiren bu konuları yoğun çalışmakta fayda var. Bunun için kendinizde eksik gördüğünüz konular varsa sitemizde yer alan dil bilgisi konularına ya da diğer çevrim içi platformlardan güncel videolarla eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Yazım-imla kuralları ve noktalama işaretleri konularından her yıl mutlaka soru gelir. Ayrı ayrı ya da tek bir soru içinde harmanlanmış şekilde karşımıza çıkabilir. Burada ne yazık ki yapılması gereken ezberleme yöntemidir. Özellikle noktalama işaretlerinin kullanım yerlerinin farklılıkları üzerinde çok durulmaktadır. Kısaltmalar ve kelimelerin yazılış şekilleri için Türk Dil Kurumu’nun kendi sitesinden faydalanabilirsiniz. Yine ezberleyerek bu kuralları da öğrenmelisiniz.

Sözel mantık soruları ise normalde yoktu ancak yeni sınav sistemine göre artık olduğu belirlenmiştir. Bu tarz sorular için çözülen soru sayısını arttırmamız gerekiyor. Çözüm yöntemi olarak tablo çizmek sizi öne çıkaracaktır. Yine bu tarz soruları daha iyi anlayabilmek için güncel olarak yayınlanan online platformlardan yararlanabilirsiniz.

LGS Türkçeden Full Çekmek İçin Başka Neler Yapmalıyız?

Genel anlamda sınavı incelediğimizde; yapılması gereken en önemli şey soru çözmektir. Çözülen sorular tamamen sınav konularıyla alakalı olmalıdır. Soruları çözerken süre tutmak yine sınav süresini verimli kullanmak için yapılmalıdır. Bunların haricinde unutmamanız gereken en önemli şey ise, yaptığınız soruların değil yapamadığınız soruların önemli olmasıdır.

Yapamadığınız sorular olduğunda mutlaka öğretmenlerinizden yardım alın. O sorunun gerçekte nasıl çözülmesi gerektiğini öğrenin. Nerede yanlış yaptığınızı görmek sizi bir adım öne geçirecektir. Soruyu doğru yapsanız bile, şıklarda anlamadığınız noktalar varsa yine not alıp öğretmenlerinize sormalısınız. Kitap okumak sadece anlam bilgisi sorularında değil tüm sorularda işinize yarayacak bir yöntemdir. Hem yeni şeyler öğrenmek hem de anlam dağarcığınızı geliştirmek adına çok okumak önemlidir. Bu sınavın bir yarış olduğunu unutmamalı, dikkatsizlik gibi küçük hatalarla soru kaçırmamalısınız.

Soru çözmek için neden Türkçeci Mobil uygulamasını denemiyorsunuz? Mobil uygulamamızı indirmek için buraya, incelemek buraya tıklayınız.

Yorum Yap