Edebi Türler ve Söz Sanatları Konuları

Edebi Türler ve Söz Sanatları Dersi Konu Listesi

Tüm sınıflar için bu konuların anlaşılması ve bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Sevgili öğrencilerim işlediğiniz derslere uygun olarak aşağıda yer alan listeden hızlıca bu konu başlığı altındaki konu anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

Söz sanatları Türk edebiyatında önemli bir yer tutmaktadır. Anlatılmak isteneni düz anlamdan çıkarmak ve sıradanlığını kırmak için yapılan söz sanatları farklı başlıklar altında toplanmaktadır.

Bu anlatım türü; güzel konuşmak ve yazmak, anlamı güçlendirmek ve etkiyi artırmak için kullanılmaktadır. Edebiyatçılar tarafından sık sık başvurulan bu sanatlara edebi sanat adı da verilmektedir. Peki, bu sanatlar nelerdir ve bunlara hangi örnekler verilebilir?

Örneğin; “Sen çok güzelsin” sözünü etkisizin artırmak için “Sen çiçek gibisin” deriz. Bunu anlatmak için “benzetme” den yararlanırız. En çok kullanılan edebi sanatlar şunlardır.

İşte söz sanatları hakkında detaylı konu anlatımı ve örneklere aşağıda yer alan başlıkları kullanarak derslere çalışabilirsiniz.

Edebi Türler ve Söz Sanatları Dersi Konu Anlatımı için Konu Başlıkları

 

 

Sevgili öğrencilerim; Türkçe dersine ait bir çok konu başlığı altında yer alan yüzlerce soru içeren testlerimiz Türkçeci Mobil Uygulamasında. Mobil Uygulaması hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın